Jaki wybrać unit stomatologiczny?

Czym kierować się podczas wyboru unitu stomatologicznego? Jakie ma końcówki? Kolorem tapicerki? Ceną? Często sprzedawcy tak kierują rozmową, że odwracają uwagę od wielu istotnych elementów, a skupiają się na mało ważnych szczegółach.

Poniżej postaram się udzielić kilku wskazówek i obalić niektóre mity, szczególnie dotyczące spraw technicznych.

Po pierwsze: ERGONOMIA

Jest to chyba najważniejsze kryterium, które powinno być uwzględniane przy zakupie unitu stomatologicznego. W końcu to Państwo spędzają przy nim kilka godzin dziennie, a mnożąc to przez ilość dni w roku i ilość lat przez które użytkowany jest sprzęt, właściwa ergonomia pracy nabiera szczególnego znaczenia.

Ważne jest aby Państwa pozycja przy pracy była właściwa i nie skutkowała dolegliwościami zdrowotnymi!

Na tę pozycję wpływ mają: kształt oparcia, siedziska i podstawy fotela. Przy pracy z boku pacjenta znaczenie ma szerokość siedziska i odpowiednie wyprofilowanie oparcia, tak aby można było maksymalnie blisko zbliżyć się do pacjenta. Również kształt podstawy fotela i szerokość nóżek krzesełka lekarskiego mają na to wpływ. Natomiast przy pracy z pacjentem leżącym należy zwrócić uwagę na grubość oparcia i takie wyprofilowanie aby swobodnie można było usiąść lekarzowi i asyście. Zakres ruchu góra-dół fotela istotny jest przy przyjmowaniu dzieci i wysokich pacjentów w pozycji siedzącej.

Kolejnym elementem mającym wpływ na ergonomię pracy jest konstrukcja stolika lekarza. Bardzo ważny jest jego zasięg i możliwości ustawienia w pionie i poziomie. W połączeniu z odpowiednim kształtem pantografów powinno to zapewniać bezkolizyjną pracę narzędziami, tak aby nie uderzały w lampę zabiegową, monitor czy w elementy ramion stolika.

Po drugie: NIEZAWODNOŚĆ

To bardzo ważne kryterium przy wyborze unitu. Wielu sprzedawców w rozmowie z Państwem będzie twierdziło, że sprzęt się nie psuje, że jest prosty w budowie i nie ma co się uszkodzić, itd. To nieprawda! Każde urządzenie mechaniczne czy elektryczne ma prawo się zużywać, ulegać awariom i może wymagać okresowych regulacji lub przeglądów. Ważne jest aby usterki występowały stosunkowo rzadko i były takimi, które nie są zbyt uciążliwe oraz nie powodują przestojów w pracy. W końcu unit stomatologiczny to podstawowy sprzęt w Państwa gabinecie.

Na niezawodność znaczący wpływ ma konstrukcja unitu, jakość materiałów użytych do jego budowy, tradycja i doświadczenie producenta, a czasami również kraj pochodzenia.

Po trzecie: SERWIS

Ta kwestia jest ściśle związana z niezawodnością i zapewnieniem ciągłej pracy gabinetu. Unit stomatologiczny jest sprzętem pracującym w gabinecie przez co najmniej kilkanaście lat. Będzie wymagał opieki serwisowej zarówno podczas gwarancji jak i po jej upływie. Ważnym pytaniem jest czy w pobliżu Państwa znajduje się autoryzowany serwis producenta, czy dany serwis szybko reaguje na zgłoszenia usterek i jak szybko jest w stanie je usunąć. Aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo pracy, serwis opiekujący się Państwa unitem musi mieć łatwy dostęp do części zamiennych. Tylko nieliczni producenci mają w Polsce dobrze działające serwisy.

Po czwarte: ELEKTRYCZNY czy PNEUMATYCZNY ?

Pod pojęciem unitu elektrycznego lub pneumatycznego rozumiemy sposób w jaki steruje się unitem stomatologicznym i jego podzespołami. Wraz z rozwojem stomatologii czy szeroko pojętej medycyny stosowany sprzęt również staje się bardziej zaawansowany technicznie i oferuje większą funkcjonalność. W unitach stomatologicznych powszechnie stosujemy mikrosilniki elektryczne, skalery piezoelekryczne, lampy polimeryzacyjne i inne elementy sterowane elektrycznie. Stąd zbyteczne wydaje się dublowanie niezbędnego sterowania elektrycznego dodatkowym pneumatycznym (dobrą analogią z życia codziennego są dawne telefony na korbkę i współczesne smartfony, aby zadzwonić nie potrzeba już zakręcić korbką). Powietrze w unicie niezbędne jest jedynie do dmuchawki, spray-u, chłodzenie mikrosilników i napędu turbiny.

Obalić należy mit, że unit elektryczny jest bardziej awaryjny od pneumatycznego. Dobrze wykonany unit elektryczny jest niezawodny i może pracować długie lata. Natomiast w unicie sterowanym pneumatycznie mogą ulegać starzeniu uszczelki, membrany i inne elementy wykonane z gumy.

Handlowcy z firm oferujących unity pneumatyczne często twierdzą, że jak nie będzie prądu to można kontynuować pracę. To kolejny mit. Jak zabraknie zasilania elektrycznego to nie będzie również powietrza dostarczanego do unitu, gdyż zapewniający je kompresor przestanie pracować. Nie będzie również oświetlenia pola zabiegowego.

Po piąte: „NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI”

Prawie wszystkie nowe unity wyglądają na pierwszy rzut oka ładnie. Mają tapicerki w ulubionych przez nas kolorach, a elementy obudów są w jasnych błyszczących kolorach. Ale wybierając unit należy również brać pod uwagę jak jest on zbudowany w środku, bo ma to wpływ na niezawodność i trwałość. Może warto poprosić sprzedawcę aby pokazał wnętrze unitu?

Poniżej przykłady dwóch wnętrz unitów, których producenci wykazali się różną kulturą techniczną. Przy okazji można również porównać wygląd wnętrza większości unitów pneumatycznych z unitem elektrycznym.

2012-05-18_12-47-21_HDRIMAG0303

Po szóste: CENA

Jest to dla wszystkich nas bardzo ważny argument przy wyborze sprzętu. Oczywiście jest ona wypadkową wszystkich elementów przedstawionych powyżej. Zastosowanie nowoczesnych technologii, bardzo dobrej jakości materiałów, zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego podnosi wartość i cenę sprzętu. Ponieważ jednak kupują Państwo ten sprzęt na długie lata, chcą aby pracował dla Państwa bezawaryjnie przynosząc dochód i nie tracił na swojej wartości, to cena nie powinna być główny kryterium przy wyborze nowego unitu. Bo często tańszy unit wymaga większych nakładów podczas jego eksploatacji.

 

mgr inż. Witold Porębski

PS.Jeżeli będą mieli Państwo uwagi i spostrzeżenie to proszę pisać na adres: witold@porebscy.pl